O seriálu

Představení obsahu
Hop nebo trop je čtyřdílný seriál o partě třicátníků, kteří jsou příliš staří na mladistvé hrátky a příliš mladí na vstup do dospělého života. Vše začíná jako komediální příběh rozvedené, čtyřicetileté paní Barbory (Ivana Chýlková), která právě kvůli svým ne právě sportovně založeným dětem vyrazí jako rodičovský doprovod na podnikový lyžařský zájezd pro děti. Akci organizuje sedmadvacetiletý kolega z podniku, architekt Mikuláš (Roman Zach). Příběh se slibně rozjíždí jako prázdninová lovestory, když tu se ale nečekaně večer do chalupy načerno nastěhuje parta Mikulášových mladých přátel. Pro už usedlou paní Báru je to poněkud šokující živel, její děti už ji ostatně přemlouvají, že chtějí domů. "Dospělá" Bára tvoří protiklad partě mladých, jde jim svojí zodpovědností na nervy, aby ji posléze parta začala brát za svou, mimo jiné i proto, že Bára má v sobě zvláštní kouzlo a smysl pro humor. Parta projde mnohými peripetiemi a nakonec je to paradoxně Bára, která ji drží pohromadě. Název Hop nebo trop je trochu symbolický, hlavní hrdinové riskují pády nejen při adrenalinových sportech, ale třeba i ve svých vztazích.

Myšlenka seriálu
Celá minisérie chce být především diváckou podívanou. Těží z obliby komedií, jako byl například triptych režisérky Poledňákové, komedie Sněženky a machři, v klasické literatuře Tři muži ve člunu, anebo ze současného čtení oblíbená vodácká knížka Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii (natáčí se stejnojmenný seriál). Lyže, kola, voda či koně (okolo každého z těchto sportů se točí jeden díl), to jsou všechno buď milé vzpomínky (hodně scén pochází přímo ze zážitků pana Pelanta nebo jeho sestry a známých), anebo alespoň hezké nerealizované sny. Proto tvůrci věří, že divák s nimi touto cestou půjde rád. Současně je tragikomický seriál orientován na mladého diváka, který právě proto, že zakládá rodini, tyhle radosti nyní opouští a usedá k televizi.

Příprava
Přípravné práce začaly již v roce 2000 a to prvními castingy pod vedením Soni Ticháčkové. U spousty postav (např. postava Lenky či "koňáka" Jirky Stracha) rozhodovaly jejich sportovní dovednosti. Některé postavy zase psal Ivo Pelant přímo na míru konkrétním hercům (např. postavu Báry v podání Ivany Chýlkové). Dle jeho slov měli tvůrci pro většinu hlavních postav na výběr z více herců, kteří by typově dané roli odpovídali. Dlouho se ovšem hledal hlavní představitel Dana, alias Losera - Adrian Jastraban byl obsazen až těsně před začátkem natáčení.

Realizace (I. řada)
Natáčení začalo 3.8.2002. Z data je patrné, že se jako první točil díl Na vodě (2.díl seriálu), v lednu 2003 následoval díl Na lyžích (1.), ještě ve stejném roce pak Na kolech (3.) a Na koních (4.). Realizace podobného záměru v podmínkách České televize byla ovšem tvrdým oříškem. Filmařsky sledovat dialogy kamarádů, jejich slovní duely při jízdě na kánoích, na kolech nebo v sedle koní a zachytit přitom atmosféru hor, řeky nebo třeba noční bouřky - to vše bylo produkčně i režijně velmi náročné. Naděje vložili proto tvůrci do technologie DV, která právě umožňuje sledovat herce v mezních situacích. Jenom tak bylo například schůdné natáčení na dvě i více kamer a přizpůsobení se mimořádným situacím, jako byly například povodně v roce 2002, které zastihly štáb při natáčení na Horní Vltavě. Scéna s velkou vodou ve druhém dílu ve scénáři původně nebyla, filmaři tedy museli improvizovat (proto vidíme autentické záběry skutečné povodně), ale i tak nestihli natočit vše co chtěli, neboť je po čase musela z postižené oblasti vyhnat policie. Např. scéna nočního přechodu jezu, kde zahyne Ivan, se točila jinde než na Vltavě (konkrétně na Lužnici), neboť štáb potřeboval podobný ráz krajiny jako před povodněmi. Právě díky povodni byl druhý díl dokončen až za rok (některé scény bylo nutno dotočit na stejných místech). Pro snímání scén plavby na kanoích byl použitý tzv. kamerový prám, ochranáři totiž neumožnili většinou štábu natáčet ze břehu. Samozřejmě si asi každý dovede představit komplikace, jaké nastaly, pokud se scéna nepovedla.

Nebyly to ovšem jediné komplikace, které natáčení provázely. Ivana Chýlková (Bára) se zranila během natáčení dílu Na vodě (roztrhla si palec o konzervu při natáčení scény s Alicí Bendovou - je to ta scéna, kdy jí má pomoci otevřít krabičku sardinek a celý obsah Alici vystříkne na obličej), Marek Taclík (Radek) si při lyžování ve Francii natrhl meniskus, Martě Issové (Bohunka) vypadla během divadelního představení z pytle na nohu cihla a rozdrtila ji palec, Veronika Nová (Lenka) zase havarovala v autě a způsobila si otřes mozku a modřiny v obličeji, které natáčecí plán poněkud zkomplikovaly.

K dalším realizačním lahůdkám patřily scény jako slaňování Vyšehradské skály, přechod nočního splavu, kroupy nebo seskok padákem. Vysoké nároky byly také kladeny na herce i po sportovní stránce. Nedělala jim problém ani tak jízda na lodích či na horských kolech, jako spíš jízda na koních. Některé kaskadérské scény, jako lezení po skále absolvoval herec Marek Taclík sám (při skoku z mostu ve druhém díle ho zastoupil kaskadér - pro tuto akci ovšem musela být pod vodou vyhloubena jáma). Seriál měl být původně třídílný, ovšem dle Ivo Pelanta vyšla dramaturgie tvůrcům vstříc a bylo možno natočit i čtvrtý díl.

Současně s premiérou vyšla knižní podoba, kde je příběh bohatě doplněný fotografiemi Pavla Váchy (viz sekce fotografie z knížky)a obsahuje scény a hlášky, které v seriálu nebyly (velkou část ukázek najdete v sekci Texty).

Místa natáčení (I. řada)
Zimní exteriéry prvního dílu se točily ve lyžařském areálu Vítkovice v Krkonoších (včetně scén u bufetu nebo před horskou boudou). Nemocniční scény, kde je Ondráš s Bárou na vyšetření se točily v nemocnici v Jilemnici. Druhý díl se natáčel mj. také na Lenoře či na Lipně, interiéry vodácké hospody byly nalezeny ve skutečné vodácké hospodě v Malšíně. Luxusní středisko, kde parta na kolech najde nečekané útočiště (třetí díl) je ve skutečnosti rekreační středisko DAMU u Poněšic. Scény jízdy na koních v posledním díle se točily blízko Kamýku nad Vltavou. Pro děj, který se odehrává v loděnicích, zkombinovali tvůrci zčásti jachtový klub na podolské straně Vltavy v Praze (vnitřek klubovny) a na Smíchovské straně (volejbal, Ivanův "rozptyl").

Interiérové scény se točily převážně ve studiu - tam tvůrci postavili např. byt Báry Duškové, kanceláře Dřevotvaru zase byly vybudovány na Kavčích horách v Praze.

Přehledný seznam jednotlivých natáčecích míst s případnými poznámkami najdete v samostatné sekci Místa natáčení.

Perličky z první řady seriálu aneb víte, že...

Nominace
V roce 2005 byl seriál nominován na cenu ELSA 2005 v těchto kategoriích:

Původní televizní dramatická tvorba – pořad
Hop nebo trop (4 díly)

Původní televizní dramatická tvorba – režie
Jiří Chlumský

Původní televizní dramatická tvorba – scénář
Eva a Ivo Pelantovi

Původní televizní dramatická tvorba – herečka
Ivana Chýlková

Původní televizní dramatická tvorba – herec
Pavel Řezníček

Bohužel ze všech kategorií vyšel naprázdno

Pokračování
Různé zprávy o možném pokračování se objevovaly delší dobu. Zprvu natáčení dalších dílů naznačila v různých rozhovorech i herečka Alice Bendová (Andrea v seriálu). I já v té době z určitých zdrojů věděl, že by se mělo jednat o další čtyři díly (což se později v médiích potvrdilo), které píše opět pan Ivo Pelant. Pokud jde o obsah a o sporty, kolem kterých se měly jednotlivé díly točit, mluvilo se nejprve o zamýšleném jachtingu, a to v prvním díle pokračování. V souvislosti s místem natáčení se uvažovalo opět o Lipně (natáčely se tam některé scény z 2. dílu), jednou z verzí však byl i "přesun" do Chorvatska. Mělo jít o to, že by si zde Andrea našla novou lásku a celou partu sem poté pozvala. Natáčení v této zemi u Jadranu by prý nebýval problém, nakonec z toho však sešlo. Později se objevila další zmínka o pokračování, a to na stránkách Ladislava Ondřeje (Ondráš), psalo se i o počátku natáčení v srpnu 2006. Poté se na Ladislavových stránkách objevila zpráva o "odsunutí na neurčito". Ze svého zdroje jsem se poté dozvěděl, že natáčení bylo odsunuto až na rok 2007 (z časových důvodů), konkrétně na leden. Natáčet by se mělo opět na horách. To se později potvrdilo i na zmíněných stránkách Ladislava Ondřeje, stejně se vyjádřil také herec Marek Taclík (Radek) v jednom z chatů a jeden z návštěvníků těchto stránek, který měl mít údajně tuto informaci od paní Jelínkové z ČT. Tu jsem později kontaktoval i já, s žádostí o potvrzení informace, ale neodpověděla mi.

Největší naděje, že se natáčení pokračování rozběhne, přišla v prosinci 2006, konkrétně na serveru idnes.cz. Článek opět potvrzoval natáčení na horách od ledna 2007 a natočení čtyř dalších dílů. Zde se již konkrétně mluví o dalších sportech, které budou v jednotlivých epizodách hrát stěžejní úlohu - mělo by jít o jízdu na raftu, bungee-jumping, závody plachetnic, běžky či vysokohorská turistiku, takže je nač se těšit. Vědělo se, že se natáčení opět ujme režisér Jiří Chlumský, natáčet se bude od ledna do března a od srpna do října. Nebylo úplně jisté, kdy bychom se pokračování mohli na obrazovkách dočkat. Někde se již psalo o roce 2008, dle serveru denik.cz jsme se však měli dočkat dokonce až v roce 2009, protože počátek natáčení zimních scén (v Kašperských horách) komplikoval nedostatek sněhu. Poněkud optimističtěji vyzníval termín v jednom rozhovoru s Romanem Zachem (Mikuláš), kde se psalo o konci roku 2007. V médiích se také psalo o dalších lokalitách pro natáčení, kterými by měly být např. Slapy, Lipno nebo pražská Ořechovka. To potvrdila počátkem léta 2007 i zmínka na stránce Ladislava Ondřeje nebo krátký článek na serveru Pandora.cz.

Konečný termín vysílání pokračování přišel až na sklonku léta 2008. Česká televize uvedla od října nejprve čtyři původní díly, každý týden jeden díl. Na ty pak navázaly od listopadu díly nové.

Většina pokračování seriálů přináší i nové postavy. Nejinak tomu bude i u Hop nebo trop. Novým přírůstkem do "naší party" je Alex, snoubenec Andrey, kterého zahraje Ondřej Vetchý. Je nutno si uvědomit, že od natáčení uplynulo již několik let, za tu dobu se hlavně představitelé dětských rolí poněkud změnili, proto bylo nutno počátek děje druhé řady situovat do doby po pěti letech, kdy se naši hrdinové sejdou při memoriálu utonulého kamaráda (Pavel Řezníček, alias Ivan) a rozhodnou se pro nové výpravy (mj. vysněná expedice do Himálají).

Pokud přemýšlíte o tom, proč se natáčení tak dlouho odkládalo, vezměte v potaz, že spousta herců byla v době natáčení seriálu téměř neznámá (Adrian Jastraban, Roman Zach) a dnes září v různých TV seriálech (Adrian v seriálu Ulice, Roman před časem v Ordinaci v růžové zahradě). Jednou z nadějí pro pokračování seriálu byla i chuť všech herců pokračování natáčet. Např. Alice Bendová, hrající v současnosti v seriálu Velmi křehké vztahy (občas hrála i Letišti; nyní má malého potomka), má smluvně ošetřeno, že se může pro natáčení Hop nebo trop kdykoliv uvolnit. Během natáčení totiž vznikla bezvadná parta, herci i štáb drželi všichni při sobě a trávili často společně i volné chvíle během natáčení. Troufám si říci, že se tato pohoda přenesla i do výsledné podoby seriálu a byla jednou z mnoha příčin jeho úspěchu.

Novinky Tvůrci Fotogalerie Texty Návštěvní kniha
O seriálu Herci Místa natáčení Odkazy Kontakt