Místa natáčení (I. řada)

Jeden červnový podvečer jsme se já a kamarádka Jana, která mi s webem pomáhá, sešli s produkčním seriálu, panem Petrem Herákem. Ten byl moc hodný a ochotný a nevadilo mu několik hodin zavzpomínat nad obrázky ze seriálu na místa natáčení první řady a na některé události, které se k danému místu vázaly. Pokusili jsme se z tohoto příjemného povídání sestavit jakýsi seznam natáčecích míst, který jsme seřadili dle posloupnosti děje. Zájemcům rovněž doporučuji navštívit i sekci O seriálu, kde najdou další perličky a zajímavosti z natáčení.

Místa, která se vyskytovala ve všech dílech
Většina interiérových scén se natáčela ve studiích. Tam byla tedy postavena nejen jídelna horské boudy z prvního dílu, ale i většina bytů, jako byl panelákový byt Dušků, chodba před Ivanovým bytem, popř. byty Bohunky či Radka. Pokud jde o Dřevotvar, chodby a kanceláře zastoupily prostory České televize, pro prodejní halu zvolili tvůrci obchod s nábytkem Jena v Praze-Vysočanech, tovární dvůr byl ovšem natáčen v jisté fabrice nedaleko Prahy.
 
1. Díl - Na lyžích
Celý seriál tedy začíná ránem v bytě Duškových - už víme, že jde kompletně o studio. Posléze Bára Dušková opouští svůj byt (exteriér paneláku a vlastně celého sídliště, kde Bára bydlí, byl nasnímán na pražském Spořilově) a přijíždí do Dřevotvaru (dvůr továrny za Prahou), kde pracuje. V kanceláři (prostory ČT) sedí Bára s kolegyní Jarmilkou. Mezitím musí mladý kolega, architekt Mikuláš, čelit rozmazlené zákaznici. Jeho pracoviště se nachází přímo v prodejní hale Dřevotvaru (prodejna Jena v Praze-Vysočanech). Mezitím Báře volá její dcera Marcelka, že si v butiku vyhlédla pěknou blůzu. Vnitřek butiku byl natáčen v Jilemnici, poblíž které se později natáčí všechny exteriérové scény na horách.
Aby toho nebylo málo, ze školy Báru volají, že se její syn Ondáš zranil při tělocviku. Bára ho ze školy vyzvedává a vede na vyšetření do nemocnice. Interiéry školy i nemocnice byly rovněž natáčeny v Jilemnici. Bára posléze přihlásí obě své děti na dětský lyžařský zájezd vedený Mikulášem a sama jede jako zdravotní doprovod, s tím že nikdo kromě Mikuláše neví, že je zároveň i máma Ondřeje a Marcely.
Děj se tedy přesouvá na hory, konkrétně do střediska Vítkovice v Krkonoších. V tomto středisku se mj. nachází dva vleky, jeden vlek měl štáb vyhrazen pouze pro sebe a byl spouštěn jen pro potřeby natáčení. Sjezdy na lyžích či snowboardech se jinak točily za normálního provozu. Ve stejné lokalitě se nachází i bufet, kde se Loser opíjí a kde se později Radek a Ivan seznamují s Lenkou a její kamarádkou. Ve Vítkovicích byste rovněž našli i exteriér horské boudy, kde naši hrdinové přespávají. Jak vidno, toto středisko potřebám produkce plně vyhovovalo.
Pokud jde o samotnou horskou boudu, už jsem se zmínil, že scény v jídelně se natáčely ve studiu. Zabírají totiž celkem značnou část děje a pro tak dlouhé natáčení nebylo možno si skutečnou jídelnu pronajmout, navíc ta skutečná byla i podstatně menší. Krátké scény v pokojích jsou ovšem z reálných pokojů v oné boudě. Jistě vás zaujala i scéna, kdy Mikuláš s Radkem (oba nazí) vyvlečou ven Losera (rovněž nahého) a vymáchají ho ve studeném potoce. I zde nebylo nic jenom "jako", točilo se skutečně v exteriéru...
První díl končí zpět v Dřevotvaru.
 
2. díl - Na vodě
Patrně nejzajímavější díl, co se míst natáčení týče. Po prologu na chodbách Dřevotvaru (alias chodbách ČT) a bytě Duškových či Ivana (obojí studio) se děj přesouvá na pražský Vyšehrad. Tam před svatebním obřadem Radek k Bohunce šplhá po skále. Samotný obřad nevidíme, děj se soustřeďuje na svatební "hostinu" v podobě piva a utopenců v pražské loděnici (jachtový klub na smíchovské straně Vltavy). Parta láká Báru, aby vzala auto a jela s nimi na vodu, jako pojízdná záštita ze břehu. Bára souhlasí a oznamuje to svému exmanželovi. Po několika scénách v Dřevotvaru všichni vyjíždí. Bohunka bere malou Barunku a jede s Bárou a jejími dětmi autem, ostatní jedou v Radkově Avii. V jednom z prvních záběrů z cesty lze poznat strakonickou výpadovku před Velkou Chuchlí.
Díky Radkově nepozornosti jsou pod nízkým železničním podjezdem sraženy kanoe ze střechy Avie (natáčelo se poblíž obce Rybník). Radek proto sežene náhradu - několik prken a velkých duší, ze kterých postaví vor. První tábořiště se natáčelo na Lenoře. Po několika epizodách z tohoto tábořiště se děj zaměřuje na samotnou plavbu - několik lidí jede na voru, ostatní ve zbylých kánoích. Radek zorganizuje "pirátské přepadení" voru - seskočí z dřevěného mostu (chráněná technická památka poblíž Volar) a společně s ostatními, kteří se plavili na kánoích, vor "obsadí".
Ivan náhodou objeví Lenčinu kartičku pojištěnce, ze které zjistí, že jí není ještě patnáct. Tato scéna, stejně jako několik dalších se natáčela poblíž tzv. Soumaráku (Soumarský most). Ivan Lence přikáže, aby si sbalila věci a vrátila se autobusem domů. Lenka na opuštěné zastávce (nad obcí Kovářov) zjišťuje, že jí žádný autobus nejede. Ivan s Radkem se jí vydají hledat, ale Lenka se mezitím sama vrací do tábořiště. Tato scéna se již točila během povodní - ve chvíli kdy se Lenka vrací, dosahovala voda až k prvním stanům. Scéna následující den ráno, kdy Ivan Lence na usmířenou vyloví z vody škebli, se točila na stejném místě, ale až další rok! Jistě si také vybavujete, jak Andrea Mikulášovi ujede na kánoi, a ten se jí večer vypraví hledat. Scéna, kdy jí najde u cizího tábořiště, se ovšem natáčela u Berounky.
Povodně samozřejmě do natáčení druhého dílu zasáhly velice dramaticky. Bylo nutno měnit místa natáčení podle toho, kam se štáb mohl dostat a kde bylo také ještě štábu filmování povoleno. Ve scéně, kdy Mikuláš táhne Andreu i s kánoí sice ještě není patrno, že tato scéna už byla natáčena během povodní, ovšem další záběry, kdy se celá parta probudí do deštivého rána a zatopeného tábořiště, jsou opravdu z nefalšované potopy.
Pohoda na klidné hladině na voru - to už jsme pochopitelně na Lipně. Exteriéry pro většinu dalších scén "na břehu" pak štáb našel u obce Hruštice. Při vzpomínce na sladkou scénu "vystříkávání stanu insekticidem", se musím zmínit i o natáčení interiérových scén ve stanech. Pro tyto potřeby našli tvůrci právě poblíž Hruštic stodolu, kde postavily stany a všechny scény ze stanů natočili právě tam.
Přesuňme se z Lipna dále. Mikuláš chce naučit Ondráše sjíždět šlajsny, a tak ho bere k sobě do kanoe. Než stačí Bára cokoliv udělat, šlajsnu spolu skutečně projedou (snímalo se třemi kamerami). Mezitím ostatní plánují další cestu (natáčelo se poblíž tábořiště "u Veverek") a posléze všichni kromě Báry, Bohunky s dítětem a Marcely šlajsnou rovněž projedou (vodáci jistě poznali Vyšší Brod). Další šlajsně (tentokrát pod zámkem Rožmberk) neunikne ani Bára, stejně tak ovšem jako následné "koupeli".
Po víceméně úspěšném průjezdu šlajsnami je čas zajít do vodácké hospůdky na pivo. Díky povodním byla scéna obou přechodů jezu (tedy toho do hospody i toho pozdějšího nočního, s Ivanovým pádem) snímána na Lužnici, nedaleko Stádleckého řetězového mostu. Samotný exteriér i interiér hospody představovala skutečná vodácká hospoda v Malšíně. Jistě uznáte, že tato scéna je ohromně živá a reálná, máte pocit jako byste tam byli s nimi. Pokud vás to zajímá, tak natáčení celé "hospodské" scény začalo jeden den dopoledne a skončilo nad ránem následujícího dne.
A je tu nejsmutnější část dílu a patrně i seriálu - Ivanovo utonutí. Pokud si vybavíte jeho pád i to, jak ho Radek hledá ve vodě, není hercům moc co závidět, během tohoto nočního natáčení na Otavě poblíž Písku totiž byla pěkná zima. Stanové tábořiště, kde se ráno parta probere do ošklivé reality, bylo točeno opět na Berounce.
Závěrem následuje několik scén z Dřevotvaru a bytu Duškových.
 
3. díl - Na kolech
Bára, která se v závěru druhého dílu sblížila s Mikulášem, si kupuje kolo a vyjíždějí na společné projížďky. Není tedy divu, že úvodní scéna třetího dílu začíná právě konverzací Báry a Mikuláše na kolech, kdy se ovšem bezstarostně projíždějí městem za plného provozu. Tato scéna byla natáčena v Příbrami, rovněž za plného provozu.
Přeskočíme známé interiéry Dřevotvaru či Bářina bytu a podíváme se na Andrein pokus vrátit se k Mikulášovi. Dává si s ním schůzku večer v "jejich" vinárně a navrhuje mu, že by s ním chtěla mít dítě. Interiér vinárny byl točen v Jilemnici, během pauzy natáčení prvního dílu. Bára s Mikulášem posléze navštěvují Radka s Bohunkou v loděnici a poté všichni navštěvují Lenku v psychiatrické léčebně, kde je po Ivanově smrti na léčení (areál psychiatrické léčebny Bohnice v Praze).
V Dřevotvaru je mezitím potřeba tlumočník z maďarštiny. Sjednaná tlumočnice nakonec "vybouchne" a tak si Bára vzpomene na Losera, původem Maďara. Společně s Radkem a Mikulášem Losera víceméně násilně umyjí (opět studiové scény) a posléze dopraví do zasedačky v Dřevotvaru, kde se Loser svého úkolu skutečně s úspěchem zhostí. To se musí pochopitelně zapít, a tak se všichni, včetně Lenky (která přišla vrátit klíče od Ivanova bytu) schází v hospodě (točilo se v restauraci Na Pekařce poblíž sídla ČT na Kavčích horách, opravdu to neměli tvůrci tentokrát daleko).
Je čas dát vale depresím po Ivanově smrti a vyrazit na kola. Stanovený den se tedy všichni shromaždují před loděnicí (tentokrát šlo ovšem o loděnice na podolské straně Vltavy). S partou jede i Andrea. Loser si kupuje kolo, dle jeho slov "za tři sta z frcu" a vyráží v obleku, který si předtím půjčil na tlumočení od Radka a později ho od něj i dostal. První zastávka (a také první větší "třenice" mezi Bohunkou a Radkem) se odehrává před venkovským konzumem. Pro tento účel se natáčelo v Prčicích, stolky a židle byly ovšem před konzum nastavěny dodatečně. Posléze všichni doráží ke statku U dvou koček, kde byl Radek s Ivanem rok předtím. Tento statek, který ve skutečnosti vlastní manželé zaměřující se na podnikání v tzv. agroturistice, se nachází mezi Příbramí a Sedlčany. Některé exteriéry poblíž tohoto statku posloužily i pro potřeby natáčení 4. dílu. Zde byly rovněž natočeny i všechny interiéry.
Jak víme, Loser zdánlivě podléhá nástrahám dcery paní statkářky, která mu vydatně podstrojuje, a tak parta zatím vyráží dále bez něj. Na cestě je zastihne bouře, a tak s povděkem později uvítají možnost usušit se a ubytovat se na pár dní v opuštěném rekreačním středisku. Jistě nebylo diváka, kterému by se toto středisko nezalíbilo a neříkal si, kde to asi je. Vězte tedy, že jde o rekreační středisko DAMU a FAMU u Poněšic. Při pohledu na nádherné vybavení areálu a neméně nádherné okolí, nám nezbývá nic jiného než studentům závidět... Areál nicméně měl projít po natáčení seriálu rekonstrukcí - ovšem pochopitelně ne kvůli "řádění" štábu, šlo o dlouhodobě odkládanou rekonstrukci.
Krásné prostředí ovšem nezabránilo Radkovi v jeho předčasném návratu do Prahy (stálé deprese). Scéna, kdy v noci sám šlape na kole, se točila rovněž za plného provozu, šlo o jinak málo frekventovanou silnici mezi zmíněnými Poněšicemi a Hlubokou.
Žádná další lokalita se poté již v tomto díle nevyskytuje...
 
4. díl - Na koních
Po několika scénách na pražském sídlišti Spořilov, se děj přesouvá na louku za tímto sídlištěm - to když se Mikuláš přizná Báře, že se při zpáteční cestě na kolech opět vyspal s Andreou. Následuje několik interiérových scén (různé byty, kanceláře Dřevotvaru) a později rozptyl popela z Ivanovy urny do Vltavy (smíchovská strana před železničním mostem). Po oslavě Lenčiných 15. narozenin v Bářiném bytě se přesouváme do jezdeckého klubu, kde se Ondráš s Marcelkou učí jezdit na koních. Díky odpracovaným hodinám mohou mít kurzy levnější, a tak k brigádě přinutí jejich tátu a nakonec i Báru. Všechny scény jízd v ohradě i záběry ve stájích se točily v jízdárně v pražských Bohnicích.
V Dřevotvaru to vře, Mikuláš dává výpověď. Pavla s Danem a Bohunkou slaví chudé Vánoce. Bohunka brečí, protože ji Radek natrvalo opustil. Po Vánocích následuje Silvestr, který všichni slaví v loděnici (tentokrát šlo o skutečný interiér). Přijde za nimi i podnapilý Radek, ztropí výtržnost a Loser se s ním porve (točilo se opět v loděnicích na podolské straně).
Loserovi našla Pavla práci u nich ve skladu (sklad tržnice v Lipencích). Loser se moc nepředře a chce se vrátit do Maďarska a Pavlu vzít sebou. Parta se mezitím chystá na výlet na koních a Bára poté, co jí kůň hned při prvním pokusu shodí, zjišťuje, že koně pro ní nebudou to pravé. Radek navštíví Bohunku v jejich bytě (studio). Zjišťuje, že si stále nemají co říct.
Nastává den výletu na koních. Barunka předává "malou" Radkovi, Loser mu předá psa Tarzana. Radek pouze stojí udiveně před domem, kde nyní bydlí (pražská Ořechovka), nicméně se stále drží stranou od party. Výlet na koních podzimní přírodou se všem líbí. Většina scén se točila poblíž Kamýku nad Vltavou či obcí Brzina, Smrčí a Svatý Jan. Poblíž Kamýku se nachází i hospoda, kde naši hrdinové uvážou koně (zábradlí pro uvázání ovšem muselo být přiděláno dodatečně) a dávají si zasloužený oběd. Tuto hospodu štáb objevil náhodou. Původně se jednalo o rodinný domek manželů, kteří později z jedné místnosti udělali restauraci. Nacházejí se v ní pouze 4 stoly, ale jde prý o velice příjemné místo.
Výlet pokračuje. Bára všechny sleduje v autě. Radek doma zavěšuje malou Barunku do horolezeckého lana a "učí" ji lézt na skříň. Po dlouhém dni "jezdci" nacházejí místo pro nocleh poblíž malebné zříceniny (rovněž u Kamýku nad Vltavou). Druhý den se naši výletníci zastavují v kovárně, kde Mikuláš sám uková Ondrovi meč (točilo se jinak v kovárně opět v pražských Bohnicích, za účasti skutečného kováře). Před kovárnou se také k partě připojuje Radek, který s Bohunkou a Tarzanem právě přijel z Prahy.
Závěr dílu (a seriálu) se odehrává na Příbramském letišti, kde Radek absolvuje svůj vysněný skok padákem. V letadle s ním sedí skuteční parašutisté, kteří jsou na tomto letišti jinak častými návštěvníky. Facka, kterou Radek dostane po seskoku, je rovněž od skutečného parašutisty, nutno ovšem podotknout, že ho k těm dvěma větám musel štáb přemlouvat, měl prý totiž dost velkou trému a moc se mu do té repliky nechtělo.
Novinky Tvůrci Fotogalerie Texty Návštěvní kniha
O seriálu Herci Místa natáčení Odkazy Kontakt