Ivana Chýlková

Bára Dušková

Narozena: 27.9.1963

Místo: Frýdek-Místek

Životopis: Ivana Chýlková je rodačka z Frýdku-Místku začala se studiem herectví na ostravské konzervatoři. Ne zrovna malebnou krajinu Ostravska vyměnila za Prahu poté, co byla hned napoprvé přijata na DAMU. Chodila do stejného ročníku jako Karel Roden a řada dalších talentovaných kolegů (Jitka Asterová, Vilma Cibulková, Veronika Žilková a Eva Holubová). Školu absolvovala v roce 1985, příležitostně zpívala (ve skupině Žentour, v představeních divadla Sklep, její zpěv jste mohli slyšet i v komedii Stůj, nebo se netrefím!), střídala nejrůznější divadelní soubory (od Ypsilonky přes ústecké Činoherní studio až po dvouleté působení v Divadle Na zábradlí), ale především se uvedla jako skvělá filmová herečka.

Ještě při studiu na DAMU debutovala roličkou jedné z mnoha dívek stárnoucího donchuána Leoše Suchařípy ve snímku Věry Chytilové Faunovo velmi pozdní odpoledne. Po větší roli ve slovenském filmu Iná láska se prosadila postavou vyzývavé milenky Karla Heřmánka ve filmu Karla Kachyni Dobré světlo. Definitivní průlom znamenal režijní debut Ireny Pavláskové Čas sluhů. Z dalších filmů Ivany Chýlkové připomeňme kontroverzní "krvavou komedii" Jana Němce V žáru královské lásky, dvojici "bartošovek" Vášnivý polibek a Má je pomsta či pohádku Václava Vorlíčka Jezerní královna.

Ivana se stala specialistkou na silné, moderní a emancipované ženy, které děsí, ale zároveň neodolatelně přitahují mužskou část publika. Se svým dřívějším dlouholetým životním partnerem Karlem Rodenem vytvořila Chýlková jeden z nejznámějších českých filmových párů; společně se objevili ve snímcích Ireny Pavláskové Čas sluhů a Čas dluhů, ve filmu Hauři, v gangsterské crazy komedii Kanárská spojka a v povídkovém filmu čtyř režisérů Praha očima... Mezi její nejlepší role patří Dana ze zmíněného Času sluhů, zakřiknutá medička, která se promění v chladnou ženu, bezostyšně manipulující se svým okolím, a Olga Hakunděková v úspěšné komedii Milana Šteindlera Díky za každé nové ráno. Její výkon byl oceněn Českým lvem. Čtenáři časopisu Kinorevue zvolili Ivanu Chýlkovou několikrát jako "Miss film" - nejpopulárnější herečku roku.

V letech 1988 – 1991 působila v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Po odchodu do Prahy se stala členkou Divadla na Zábradlí, kde působila pouhé dva roky. Od roku 1993 je členkou Činoherního klubu.

Chýlková zářila i z televizních obrazovek - bezesporu nejvýrazněji jako uvězněná disidentka v čtyřdílné adaptaci románu Evy Kantůrkové Přítelkyně z domu smutku. Opomenout bychom neměli ani další seriály: Bylo nás šest, Druhý dech , Co teď a co potom a Život na zámku. V roce 2005 se Ivana Chýlková objevila na televizní obrazovce v seriálu TV Nova On je žena! Zahrála si zde hlavní roli Zinu Maxovou alias Zorana Zahálku (Zorro). Hrála ve třetí řadě seriálu Místo v životě, objevila se i v televizním filmu Brainstorm.

Za roli v seriálu Přítelkyně z domu smutku (1994) byla oceněna Velkou zlatou cenou na televizním festivalu v Cannes. Jejím partnerem je herec Jan Kraus, se kterým má syna Jáchyma.

Filmografie:

2009 Klub osamělých srdcí
2008 "Vlna"
"Soukromé pasti"
Taková normální rodinka
BrainStorm (TV)
2007 Gympl
V hlavní roli (TV)
"Místo v životě"
2005 Hadí tanec (TV)
Jasnovidec (TV)
Skřítek
2004 "Hop nebo trop"
Josef a Ly
"On je žena!"
2003 Nevěrné hry
2002 Hvězda života (TV)
Musím tě svést
2001 "Černí andělé"
Experiment (TV)
Hříšná holka (TV)
Přízraky mezi námi
2000 Hodina pravdy (TV)
Hurá na medvěda
Oběti a vrazi
Ze života pubescentky
1999 Praha očima
1998 Čas dluhů
Jezerní královna
Stín (TV)
Stůj, nebo se netrefím
1995 "Život na zámku"
Když se slunci nedaří
Má je pomsta
1994 Díky za každé nové ráno
"O zvířatech a lidech"
Vášnivý bozk
1993 Dědictví aneb Kurvahošigutntag
Hostina (TV)
Kanárská spojka
Sedmero krkavců
1992 Co teď a co potom
Dobročinný večírek (TV)
1990 Divoká svině
Houpačka
Král kolonád
Něžný barbar
O babě hladové (TV)
Rama Dama
Ta naše písnička česká II
Tvrdý chleba
V žáru královské lásky
1989 Čas sluhů
Zvířata ve měste
1988 Černá punčocha
Dokonalý muž, dokonalá žena (TV)
"Druhý dech"
Štěk
Tichý společník
1987 Hauři
1986 Dobré světlo
Můj hříšný muž
Papilio
1985 Bloudění orientačního běžce
Bylo nás šest
Iná láska
1983 Faunovo velmi pozdní odpoledne
Katapult
Samorost

Novinky Tvůrci Fotogalerie Texty Návštěvní kniha
O seriálu Herci Místa natáčení Odkazy Kontakt